Güzelsur İnşaat

post-header

Projelerden ev almanın çok sayıda farklı avantajı sayılabilir. Bunların en başında da uygun fiyat seçeneği öne çıkar. Projelerde ev fiyatları, genellikle benzer özelliklere sahip olan anahtar teslim evlere göre daha düşük fiyatlarla satışa sunulur. Projeden ev almanın diğer avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Evin Fiyatının İnşaat Tamamlanınca Artması

Genellikle inşaat projelerinde fiyatlar, projelendirme işlemlerinin tamamlandığı dönemlerde en düşük seviyededir. Bazı durumlarda bu fiyatlar %40’a kadar düşebilir. Yani inşaat tamamlandığında alıcılar büyük bir tasarrufla ev sahibi haline gelmiş olur. Böylece ev sahipleri evlerini satmak istediklerinde normal şartlarda elde edemeyecekleri bir değer artışı yakalayabilirler.

İstenilen Kat veya Cepheden Ev Alınabilmesi

İnşaat projelerinde maketlerin oluşması ile beraber alıcılar, katların durumunu ve evin cephesini rahatça görebilir. Yani evin manzarası, konumu ve hangi saatlerde güneş alabileceği veya hangi odaların güneş alacağı gibi detayları rahatça maketlerden anlayabilirler.

Yüksek Malzeme Kalitesi

Anahtar teslim dairelere göre inşaat projelerinden alınan evlerin içerisinde yer alan ankastre grubu, parkeler veya ıslak zemin için döşenen fayanslar daha kaliteli olabilir. Bu nedenle de ev uzun yıllar kullanılmak isteniyorsa geniş çaplı bir tadilat yapılmasına gerek kalmaz. Ayrıca ev elden çıkarılmak istendiğinde malzeme kalitesinin yüksek olması nedeniyle evin fiyatı görece daha yüksek olur.

Site Özellikli Projeler

Site özellikli olarak tarif edilen projeler, büyük inşaat projelerinden farklı olarak belirli bir alanda yer alan 1, 2, 3 veya 4 binadan oluşur. Tıpkı bir site gibi bahçeleri, otoparkları, kamelyaları, şifreli giriş kapıları ve çocuk oyun alanları gibi kısımları bulunur. Ancak resepsiyon, güvenlik veya havuz gibi kısımlar bulunmaz. Bu sayede de hem ev fiyatları büyük projeleri göre daha uygundur hem de ortak alan masrafları daha az olduğundan aidatlar yine büyük sitelere oranla daha düşüktür.

İnşaat Halinde Ev İçi Dekorasyon Değişikliği Yapılabilmesi

Projeden konut satışlarında inşaat tamamlanmamışsa veya sıklıkla kullanılan tabir ile temelden ev alınmışsa konutta bazı değişikliklere gidilebilir. Örneğin mutfak dolaplarının yerlerini veya ölçülerini değiştirmek mümkün hale gelebilir. Ancak bazen bu gibi durumlarda fiyat farkı talep edilebildiği de alıcılar tarafından unutulmamalıdır. Yani istenilen mutfak veya banyo dolabı için kullanılan malzemelerin farklı olması gibi nedenlerle ekstra ücret ödenebilir.

Sosyal Yaşam Alanları

2010 yılından sonra inşa edilen projelerin birçoğunda sinema salonu, oyun parkı, toplantılar için ortak alanlar veya ortak kullanıma uygun teras gibi sosyal yaşam alanları bulunur. Bu alanların neredeyse tamamını ev sahipleri herhangi bir ücret ödemeden (Bazı projelerde istisnai durumlar yaşanabilir. Satın alma kararından önce ortak kullanım alanlarının kullanım koşulları hakkında detaylı bilgi talep edilmesi tavsiye edilir.) kullanabilir. Ayrıca büyük projelerde sosyal alanlar, çocukların güvenle oyun oynayabilmesine yarar. Böylece çocuklar, güvenlikli ve ebeveyn kontrolü içerisinde sosyalleşebilir.

Spor Alanlarının Bulunması

Spor salonu, açık ve kapalı yüzme havuzları, basketbol sahaları, tenis kortları gibi çok sayıda spor alanı projelerde yer alabilir. Projelerden bazıları bunların tamamını kapsayabildiği gibi bazıları ise sadece birkaç tanesine sahip olabilir. Bu nedenle spor alanları ile ilgili detaylı bilgi almadan önce mutlaka inşaat şirketi ile görüşülmesi ve planların incelenmesi önerilir. Çünkü spor alanları, evin satış fiyatına değer katan önemli unsurlardan biridir.

Açık ve Kapalı Otopark Hakkı

İnşaat projelerinin hemen hepsinde açık ve kapalı otoparklar bulunur. Ancak son yıllarda özellikle Marmara Bölgesi’nde araçlara zarar verebilecek kadar kuvvetli dolu yağışları gözlemlenebildiği için kapalı otopark da önemli ihtiyaçlardan biri haline geldi. Bu nedenle inşaat projesinden ev satın almadan önce araç sahibi alıcıların kapalı otopark hakkında bilgi alması önerilir. Ayrıca alıcıların, daire başına kaç aracın otoparklardan yararlanabileceğini de öğrenmesi gerekir.

Güvenlik Hizmetleri

Günümüzde site gibi büyük alanları kapsayan hemen her inşaat projesinde güvenlik hizmeti sunulur. Güvenlik hizmetleri içerisinde resepsiyon ile giriş kaydı ve kamera ile takip gibi farklı detaylar bulunabilir. Tabii detayların artması ile beraber aidat fiyatları da artış gösterebilir. Bu nedenle ev satın almadan önce güvenlik ihtiyacı hakkında genel bilgi alınmalı ve mümkünse benzer projelerde ne gibi hizmetlerin verilip ne kadar aidat alındığı öğrenilmelidir.

guzelsur

About Author
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir