Güzelsur İnşaat

İnşaat projelerinden ev alımı, anahtar teslim olarak adlandırılan ve halihazırda inşa edilmiş olan evlere göre biraz daha farklıdır. Öncelikle ev, alındığı dönemde hala inşaat halindedir. Bu nedenle de tapu devri ve ödeme gibi aşamalarda bazı farklılıklar bulunabilir. Ayrıca evin ne kadar ışık aldığı veya manzarasının nasıl olduğu gibi detayların anlaşılması da alıcı açısından bir hayli zordur.

Bu nedenle de inşaatı başlamamış veya devam eden projelerden ev alacak kişilerin, projeden ev almadan önce bilmesi gereken bazı ufak püf noktaları bulunur.

İnşaat Projesinde Ev Nasıl İncelenir?

Konut projelerinde evler hala inşaat halindedir veya inşaat henüz başlamamıştır. Bu nedenle de genellikle evleri inceleme fırsatı bulunmaz. Ancak bazı şirketler, evlerin birebir kopyasını yapar. Alıcıların kopyaları incelemesi mümkündür. Fakat tam olarak evin ölçüleri incelenmek isteniyorsa kat planına bakılmasında fayda vardır.

Böylece evin ölçüleri rahatça görülebilir ve ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığı anlaşılabilir. Eğer incelenen ev, alıcının ihtiyaçlarına uygunsa fiyatlar kontrol edilmelidir.

İnşaat Projesinde Ev Fiyatları Nasıl Belirlenir?

İnşaatın tamamlanma oranına göre konut projelerinde fiyatlar değişiklik gösterir. İnşaat başlamamışsa veya yeni başlamışsa fiyatlar en düşük seviyededir. Tamamlanma oranına göre de fiyatlar artar. Ev yatırım için alınıyorsa emlak endeksinden mutlaka benzer konutların fiyatlarına bakılmalıdır.

Böylece evin satışı durumunda ne kadar kâr elde edilebileceği öğrenilir. Eğer ev uzun yıllar yaşamak amacıyla alınıyorsa da ihtiyaçlar tekrar gözden geçirilmeli ve projenin fiyatıyla karşılaştırma yapılmalıdır.

Örneğin evde çocuk varsa çocuğun gideceği muhtemel okullar ile proje arasındaki mesafe mutlaka kontrol edilmelidir. Bu sayede alıcılar gelecekte yüksek servis ücretleri gibi ekstra masraflardan kaçınmış olur. Fiyat kontrolü yapıldıktan sonra son işlem satın almadır.

İnşaat Projelerinden Ev Nasıl Alınır?

İnşaat projelerinde ev hemen satın alınamaz. Öncelikle gerekli başvurular yapılır ve kredi gibi işlemlere gerek duyuluyorsa bu işlemler halledilir. Daha sonra konut ön satış sözleşmesi imzalanır. Sözleşme ile alıcının ve inşaat şirketinin hakları belirlenir. Burada evin hangi tarihte teslim edileceği ve ev için alıcının ne kadar ücret ödeyeceği açıkça yazar.

Alıcı ücretini ödeyip teslim tarihini beklemeye başlar ve tarih geldiğinde de evin tapusu devredilir. Devir işlemi ile beraber satın alma işlemi sona ermiş sayılır. Evin üzerinde konut kredisi ipoteği gibi satışı kısıtlayacak herhangi bir yasal engel yoksa ev başka bir kişiye satılabilir.

guzelsur

About Author
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir